Jak urządzić biuro w domu?

domowe biuro

Wśród aktywnych zawodowo mieszkańców Unii Europejskiej 11 procent to osoby pracujące w domu. Pracując w ten sposób można odnieść sporo korzyści, ale trzeba właściwie zorganizować swój czas pracy oraz stanowisko do pracy. Źle urządzone miejsce pracy może sprawić, że pod koniec dnia będziemy sfrustrowani i wyczerpani. Satysfakcję z wykonywanych w domu pracy można jednak zwiększyć stosując bardzo proste sposoby. Przede wszystkim musimy odpowiednio zaaranżować przestrzeń, w której będziemy pracować, musimy sobie stworzyć, jak najlepsze warunki pracy. Sporą część naszego życia pochłania przecież czas spędzany w pracy.

W jaki sposób oddzielić przestrzeń biurową od domowej?

Od oddzielenia tych dwóch przestrzeni powinniśmy rozpocząć urządzanie swojego stanowiska pracy w domu. Idealnie byłoby gdybyśmy mogli na przestrzeń biurową poświęcić oddzielne, zamykane pomieszczenie. Może to być jednak trudne, dlatego na kącik do pracy musimy wybrać miejsce, które będzie oddalone od lodówki, czy telewizora. Jeżeli w naszym domu panuje zgiełk, odgrodzimy się od niego pracując w wyciszających słuchawkach. Czasem sytuacja zmusza nas do tego, aby kącik do pracy znalazł się w kuchni, czy w jadalni. W takiej sytuacji rozsądek podpowiada nam, że należy oddzielić je od pozostałej części mieszkania ścianką działową, a w ostateczności parawanem. W odseparowanym pomieszczeniu łatwiej skupimy się nad pracą.

wyposażenie domowego biura

Jakie meble kupić?

Ilość miejsca, którym dysponujemy przełoży się na wielkość biurka. Powinno ono mieć przynajmniej dwie, trzy szuflady,w których będziemy mogli przechowywać dokumenty. Osoby, które w domu wykonują pracę księgowej powinno dodatkowo zakupić szafę na segregatory. Wybierając biurko zwróćmy uwagę, czy jego wysokość jest dopasowana do naszego wzrostu. Przyjęło się uważać za osoby średniego wzrostu te, które mierzą 175 centymetrów. Idealna wysokość biurka dla takich osób wynosi 75 centymetrów. Pod kątem wzrostu wybieramy również krzesło. Osoby średniego wzrostu powinny kupić krzesło wysokości 50 centymetrów. W przypadku, kiedy nasz wzrost przekracza średnią, poszukujemy wyższego krzesła. Jak sprawdzić, czy wybraliśmy dobre biurko i krzesło? Wystarczy usiąść przy biurku wygodnie i oprzeć dłonie na jego blacie. W przypadku właściwie wybranego biurka i krzesła przedramiona powinny utworzyć z osią naszego ciała kąt 90 stopni. Pamiętajmy, że od dobrego wybrania krzesła zależy nie tylko efektywność naszej pracy, ale także nasze samopoczucie. Spędzając kilka godzin na niewygodnym krześle bardzo szybko zaczniemy uskarżać się na bóle głowy i kręgosłupa oraz na problemy z koncentracją. Dlatego też wybierzmy krzesło ze stabilnym podparciem dla kręgosłupa i regulowanym siedziskiem. Dobry fotel powinien mieć podnóżek, wysokie oparcie i zagłówek.

Zorganizuj kącik wypoczynkowy

Kilka godzin pracy ciągle w tej samej pozycji powoduje spadek koncentracji, wpływa również niekorzystnie na kręgosłup. Stąd też warto urządzić w sąsiedztwie kącika biurowego kącik, w którym będziemy mogli przynajmniej przez kilka minut oderwać się od pracy. W kąciku tym będziemy mogli przyjmować klientów oraz wykonywać te prace, do których nie jest nam potrzebny komputer.

Zadbaj o właściwe oświetlenie

Biurko powinniśmy ustawić w miejscu, w którym jest duży dostęp do światła dziennego. Ale nawet w takim miejscu niezbędne jest dodatkowe, sztuczne oświetlenie. Powinny się na nie składać dobre lampy i żarówki.

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

O nas

Jesteśmy doktorantkami architektury wnętrz na krakowskiej ASP. Kierujemy się zasadą, iż w biznesie jest jak w przyjaźni - dobrze mówić tym samym językiem. Od wielu lat pracujemy razem nad wieloma projektami, rozwijamy się i nadajemy wnętrzom niepowtarzalny klimat. Obdarzając nas zaufaniem odpłacamy tym samym. Gwarantujemy zadowolenie z efektu końcowego.

Powiązane wpisy