Warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu

Projektowanie wnętrz KrakówChoć powszechnie uważa się, że urządzanie domu jest znacznie przyjemniejsze niż jego budowa, również na tym etapie niełatwo jest uniknąć błędów. Bardzo często dopiero w trakcie prac wykończeniowych uświadamiamy sobie, że towarzysząca nam wizja opiera się na błędnych założeniach, na etapie tworzenia projektu i prac budowlanych nie zaplanowaliśmy bowiem określonych posunięć. Planując sposób zaaranżowania wnętrza skupiamy się na stylu, kolorystyce, rodzajach mebli, a przecież to właśnie kwestie techniczne mają decydujący wpływ na to, czy dom będzie nie tylko przytulny, ale także funkcjonalny.

1. Wysokość pomieszczeń Planując wygląd naszego nowego domu szczególną uwagę warto poświęcić ich wysokości. Znawcy tematu uważają, że 250 centymetrów to w takim przypadku absolutne minimum, podkreślają jednak, że niekiedy warto ponieść tę wartość o kilkanaście centymetrów. W innym przypadku może się okazać, że część domowników nie dostrzeże zalet zdobnego żyrandola nieustannie zawadzając o niego głową. Jeszcze wyższe pomieszczenia są wskazane wówczas, gdy marzy się nam podwieszany sufit, klimatyzacja albo wentylacja z instalacją ukrytą w suficie. W tym przypadku wartość minimalna to już nie 250, ale 290 centymetrów.

2. Wysokość ścianki kolankowej Wysokość ścianki kolankowej w dużej mierze decyduje o tym, jak funkcjonalne będzie poddasze w naszym domu. Zakłada się, że wartość minimalna to w tym przypadku do 90 do 120 centymetrów, 120 centymetrów uznaje się bowiem za wartość, która nie tylko zapewni komfort, ale również ograniczy do minimum liczbę tych mebli, w przypadku których konieczne stanie się ich wykonanie na zamówienie. Nie zaszkodzi zresztą, jeśli nad meblami, które trafią na nasze poddasze zaczniemy zastanawiać się już na etapie tworzenia projektu domu, wtedy bowiem uda nam się ograniczyć do minimum dodatkowe koszty związane z wyposażeniem tego pomieszczenia. Jest to ważne również dlatego, że wysokość ścianki nie pozostaje bez wpływu nie tylko na bryłę domu, ale i na sposób, w jaki jest on postrzegany. O znaczeniu wysokości można tez mówić mając na uwadze nasz własny komfort, podczas gdy bowiem w zbyt niskich pomieszczeniach czujemy się klaustrofobicznie, zbyt wysokie sprawiają, że odczuwamy pewne zagubienie. Mówiąc o powierzchni poddasza mamy na uwadze również to, jaki rodzaj dachu przypadł nam do gustu oraz to, jaki typ okien pojawi się w tej części domu. Tu wypada wspomnieć, że choć okna połaciowe dostarczają więcej światła, lukarny stwarzają szansę swobodnego wyglądania przez okno, dzięki czemu także nie tracą swoich zwolenników.

funkcjonalny dom3. Koncepcyjny projekt funkcjonalny i jego znaczenie Jeśli chcemy, aby nasz dom był rzeczywiście funkcjonalny już na etapie prac budowlanych powinniśmy zastanowić się nie tylko nad wielkością poszczególnych pomieszczeń, ale i nad funkcjami, jakie będą one miały do spełnienia. W tym momencie dobrze jest też przeanalizować ciągi komunikacyjne i ich rozmieszczenie, idealna jest bowiem przede wszystkim sytuacja, w której możliwe jest swobodne przemieszczanie się po domu. Już w tym momencie powinniśmy zorientować się, gdzie pojawi się instalacja wodno-kanalizacyjna zwłaszcza, że współczesna technologia pozwala nam nie tylko na umieszczanie w domu więcej niż jednej łazienki, ale również na lokowanie jej dokładnie w tym miejscu, w którym na tego rodzaju pomieszczenie istnieje największe zapotrzebowanie. Tu zalecane jest umieszczenie łazienek w jednym ciągu (na sąsiadujących ze sobą kondygnacjach), działanie takie pozwoli bowiem na ograniczanie kosztów związanych z ich obsługą.

4. Wielkość i kształt okien Zarówno kształt, jak i wygląd okien mają ogromny wpływ na sposób, w jaki zagospodarujemy wnętrze, wskazane jest przy tym połączenie tego, co modne z tym, co funkcjonalne. Na liście najciekawszych rozwiązań, z którymi mamy współcześnie do czynienia znajdują się okna przesuwane, które nie tylko otwierają dom na ogród, ale także przyczyniają się do tego, że trafia do niego duża ilość światła dziennego. Niestety, okna tego rodzaju pozbawiają nas ściany i mogą całkowicie wywrócić do góry nogami nasze plany związane z wyposażeniem salonu. Innym ciekawym rozwiązaniem są okna łukowe pasujące zwłaszcza do tych nieruchomości, które są nie tylko budowane, ale i urządzane w stylu klasycznym. Niestety, trudno liczyć na to, że w ich przypadku sprawdzą się rolety rzymskie albo drewniane żaluzje.

5. Wysokość parapetu w kuchni Współcześnie trudno już wyobrazić sobie sytuację, w której kuchnia byłaby pozbawiona dostępu do światła dziennego. Okna w kuchni są czymś oczywistym, naturalne wydaje się jednak także typowe dla nas dążenie do tego, aby nie tracić przestrzeni, która znajduje się pod nimi. Najbardziej pożądana wysokość parapetu to zatem od 80 do 95 centymetrów tak, aby zmieściły się pod nim szafki kuchenne albo blat. Wysokości parapetu w kuchni szczególną uwagę należy poświęcić wówczas, gdy zależy nam na tym, aby blat był jego przedłużeniem. Dobrze przygotować się do tego już na wstępnym etapie tworzenia projektu.

rozkład pomieszczeń6. Szczegółowe rozplanowanie pomieszczeń Gdy nasz dom osiągnie stan surowy zamknięty, możemy zastanowić się nad tym, z jakich urządzeń będziemy korzystać w naszym domu, pomoże nam to bowiem przy realizowaniu instalacji. Duże znaczenie ma w tym przypadku nie tylko instalacja odkurzacz centralny, ale również wykorzystywany sprzęt RTV i AGD, plątanina kabli nigdy nie dodaje bowiem pomieszczeniom uroku. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście kuchnia i łazienka, których funkcjonalność powinna być doprowadzona do perfekcji, o mądrym planowaniu powinniśmy jednak pamiętać również w przypadku innych pomieszczeń.

7. Rodzaj ogrzewania Metoda ogrzewania zastosowana w domu może mieć wpływ nie tylko na koszty jego utrzymania, ale i na komfort odczuwany przez domowników. Już na etapie projektu zastanówmy się więc nad tym, czy interesują nas grzejniki tradycyjne, czy też ogrzewanie podłogowe. Korekta usytuowania grzejników powinna zresztą nastąpić jeszcze zanim położymy izolację podłóg, na szczególną uwagę zasługują zaś w tym kontekście grzejniki, które nie są umieszczone pod oknami i które mogą utrudniać ciekawe urządzenie wnętrza. Gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanej przez nas posadzki. Wiedza na temat tego, gdzie położony zostanie konkretny materiał jest niezbędna już na etapie wylewek, to ich grubość różni bowiem poszczególne rodzaje posadzek.

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

O nas

Jesteśmy doktorantkami architektury wnętrz na krakowskiej ASP. Kierujemy się zasadą, iż w biznesie jest jak w przyjaźni - dobrze mówić tym samym językiem. Od wielu lat pracujemy razem nad wieloma projektami, rozwijamy się i nadajemy wnętrzom niepowtarzalny klimat. Obdarzając nas zaufaniem odpłacamy tym samym. Gwarantujemy zadowolenie z efektu końcowego.

Powiązane wpisy