Jak stworzyć biuro w domu?

projekt biura w domuBadania statystyczne potwierdzają, że ponad 11 procent aktywnych zawodowo obywateli Unii Europejskiej pracuje nie w siedzibie firmy, ale w domu. Jest to model pracy, który charakteryzuje się szeregiem niemożliwych do zakwestionowania zalet, został jednak stworzony przede wszystkim z myślą o tych osobach, które mogą pochwalić się dobrą organizacją czasu. Przyczynia się do tego przede wszystkim samodyscyplina, okazuje się jednak, że wrogiem osoby pracującej w domu może być także źle urządzony gabinet. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak zwiększyć efektywność pracy w domu zwłaszcza, że pomóc w tym może nam zastosowanie zaledwie kilku trików.

Pierwszym zadaniem, przed którym stajemy przystępując do organizacji środowiska pracy jest uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Musimy jasno wyznaczyć granice pomiędzy przestrzenią „do pracy” oraz tą, którą będziemy wykorzystywać poza nią i przestrzegać tego podziału. Za idealną możemy uznać sytuację, w której w tym celu posłuży nam osobny pokój z zamykanymi drzwiami, brak takiej możliwości nie musi nas jednak martwić. Kluczem do sukcesu wydaje się przede wszystkim utrzymanie kącika do pracy z dala od telewizora i lodówki, przed domowym zgiełkiem mogą zaś nas chronić wyciszające słuchawki. Pomieszczeniem biurowym może być również jadalnia lub sypialnia, w takiej sytuacji jednak koniecznością jest wydzielenie przestrzeni zawodowej ścianką albo parawanem.

Przygotowując domowe biuro warto zastanowić się również nad dostosowaniem mebli do naszych potrzeb. Tu kluczową rolę odgrywa przede wszystkim ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji, bezwzględnie pamiętajmy jednak o kilku szufladach na dokumenty oraz o biurku o odpowiedniej wysokości ustawionym w miejscu, w którym możemy liczyć na dostęp do światła słonecznego. Wysokość biurka jest uzależniona do naszego wzrostu, szacuje się przy tym, że powinna być od nas o 100 centymetrów niższa. Z indywidualnymi wytycznymi mamy do czynienia i wówczas, gdy chcemy kupić krzesło, a choć przyjmuje się, że osoba średniego wzrostu powinna siedzieć na wysokości 50 centymetrów, parametry te można modyfikować. Część osób rezygnuje z dostosowania krzesła i biurka do swoich potrzeb obawiając się, że narazi się w ten sposób na zbędny wydatek. Jest to jednak założenie, które może przynieść więcej szkód niż korzyści, siedzenie przez wiele godzin w niewygodnej pozycji może bowiem obniżyć nie tylko naszą efektywność, ale i stan naszego zdrowia (w tym zwłaszcza kręgosłupa).

Pracując w domu nie powinniśmy zapominać też o drobnych przyjemnościach, utrzymywanie sztywnej pozycji może bowiem odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. W pobliżu miejsca pracy warto zatem urządzić kącik kawowy pozwalający na chwilę relaksu. Niech będzie to również miejsce, przy którym będziemy wykonywać te prace, które nie wymagają użycia komputera. Planując wykonywanie obowiązków zawodowych w domu nie zapominajmy również o znaczeniu oświetlenia. Idealna jest sytuacja, w której w pracy towarzyszy nam światło dzienne, warto jednak wspomagać się dobrymi lampami i żarówkami. Przy mocnym świetle łatwiej się skoncentrować, a nasz wzrok nie męczy się za bardzo, nie unikajmy więc doświetlania miejsca pracy. A co z dodatkami? Okazuje się, że również w domowym gabinecie są one bardzo ważne. Pozytywną atmosferę tworzą między innymi kwiaty doniczkowe oraz rodzinne zdjęcia, nic nie stoi na jednak na przeszkodzie temu, aby nasz kącik zdobił zabawny gadżet. Jeśli na gabinet możemy przeznaczyć osobne pomieszczenie, pomyślmy też o odpowiednim kolorze ścian. Naukowcy zalecają w tym kontekście pastele, w tym zwłaszcza odcienie bieli, żółci i szarości.

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

O nas

Jesteśmy doktorantkami architektury wnętrz na krakowskiej ASP. Kierujemy się zasadą, iż w biznesie jest jak w przyjaźni - dobrze mówić tym samym językiem. Od wielu lat pracujemy razem nad wieloma projektami, rozwijamy się i nadajemy wnętrzom niepowtarzalny klimat. Obdarzając nas zaufaniem odpłacamy tym samym. Gwarantujemy zadowolenie z efektu końcowego.

Powiązane wpisy